Doprava ZDARMA od 1500,- Kč

Aktuality

5.5.2022   Jak bojovat s pylovou alergií?

Co je to pylová alergie?

Alergie obecně je charakterizovaná jako přehnaná reakce imunitního systému na látky-alergeny, které jsou neškodné a s nimiž se běžně setkáváme v našem prostředí. Zjednodušeně lze tento stav popsat tak, že imunitní systém vašeho těla zaměňuje pyl nebo jiné neškodné látky za choroboplodné zárodky nebo viry. Tato imunitní reakce uvolňuje histaminy do krevního řečiště, kde se zachytí na receptorech na jiných buňkách způsobujících zánět. Právě tento zánět způsobuje kýchání, slzení očí a další příznaky pylové alergie. Nejčastějšími vnějšími alergeny jsou pyly dřevin, trav a plevelů. Tzv. pylová sezóna může trvat až 10 měsíců (nejčastěji od března do září). Rozdělujeme ji na 3 období:

 • jarní období  –  pyly dřevin (stromy a keře)
 • letní období – pyly trav a obilovin
 • podzimní období – pyly plevelů

Zda jste či nejste alergik a jakým typem alergie trpíte, by měl vždy potvrdit lékař – alergolog a na základě diagnostických testů určit správný postup léčby.

 

Jaké jsou projevy alergie na pyl?

Pylová zrna poletující vzduchem se usazují na kůži, v očích, v nose, v průduškách a zde všude mohou u alergiků vyvolat projevy alergie. Mezi typické projevy pylové alergie patří:

 • alergická rýma označovaná také jako „senná rýma“ . Jedná se nejčastější projev pylové alergie!
 • alergický zánět spojivek– oči jsou zarudlé, pálí, svědí a slzí, víčka jsou oteklá
 • svědění v uších, pálení v krku  příznaky jako u nachlazení
 • dýchací obtíže – astma, pískot na průduškách, potíže s nádechem, tvorba hustého hlenu a vykašlávání
 • alergická kožní vyrážka - svědění, ekzém
 • únava. ospalost
 • bolest hlavy

 

 Alergická rýma

Zdravý organismus si alergenu nevšímá, kdežto alergický organismus je přecitlivělý a bojuje proti alergenu obdobně jako proti jakékoliv jiné infekci. Imunitní buňky nosní sliznice, které jsou napadeny alergenem, začnou produkovat látky dráždivé pro nosní sliznici. Výsledkem tohoto dráždění jsou pak typické příznaky senné rýmy:

 • svědění v nose
 • časté kýchání v záchvatech
 • silná vodnatá sekrece
 • zduřelá nosní sliznice s pocitem ucpaného nosu

Podle závažnosti projevů alergickou rýmu dělíme na mírnou, středně silnou a silnou. Podle četnosti výskytu ji dále dělíme na perzistující rýmu, která trvá dlouhodobě a na intermitentní rýmu, která se vyskytuje jenom občas. Pokud se alergická rýma projevuje i mimo sezónu pylů, jedná se pravděpodobně o alergii na srst domácích zvířat nebo roztoče. Rovněž alergická rýma může doprovázet i jiná alergická onemocnění jako např. průduškové astma.

 

Léčba alergické rýmy

Režimová opatření – základem správné léčby je vždy vyloučit kontakt s alergenem. V praxi jde spíše ale o omezení kontaktu s původcem našich obtíží, aplikovat úplnou eliminaci v reálném životě lze jen obtížně.

U pylových alergií se doporučuje například vyhýbat rozkvetlým loukám, chránit oči před pylem slunečními brýlemi či větrat pouze krátce a intenzivně. V místnostech si můžete instalovat také okenní síť proti pylu. V pylové sezóně je vhodné omezit výraznou fyzickou aktivitu ve venkovním prostředí.

Se začátkem pylové sezóny si nezapomeňte vystavit pylový kalendář a pravidelně sledovat pylové zpravodajství (např. portál Pylová služba). Na týdenní bázi zde najdete informace o aktuálním výskytu alergenů v ovzduší. Na základě výsledků krevních testů (tzv. kožní prick testy, které vám přesně stanoví, jaké rostliny vás trápí) tak budete na své kritické období včas připraveni.

Pokud se vám naskytne možnost, oddychněte si od alergie změnou zeměpisné šířky či nadmořské výšky, často uleví pobyt na horách, ideálně nad 1500 m.

 

Farmakologická léčba alergické rýmy

K léčbě alergické rýmy používáme celou řadu léků s různými mechanismy účinku. Jejich účinek může být krátkodobý symptomatický nebo dlouhodobý profylaktický (preventivní).

 • Antihistaminika – nejužívanější léky k terapii alergické rýmy. Omezují především vodnatou sekreci, svědění a časté kýchání. Užívají se buď ve formě tablet (celkové ovlivnění) nebo také ve formě očních a nosních roztoků (rychlejší účinnost v místě podání)

 • Dekongestiva – velmi často používané nosní spreje a kapky pro svůj lokální vazokonstrikční účinek u ucpaného nosu (snižují prokrvení nosu a usnadňují tak jeho průchodnost). Nedoporučuje se u nich dlouhodobé používání – max. 7 dní

 • Kortikoidy – lokálně podávané kortikoidy ve formě nosních sprejů mají účinek protizánětlivý, snižují otok sliznice a hypersekreci. Jejich účinek nastupuje pomalu (dny až týdny) a používají se dlouhodobě profylakticky v nižších dávkách. Perorální formy kortikoidů se používají jen u těžké formy alergické rýmy a to jen krátkodobě pro zvládnutí akutního stavu

 • Kromony – jsou léky se slabším protizánětlivým účinkem než kortikoidy. Používají se preventivně a to jako nosní a oční roztoky. Velmi často se používají u dětí.

Specifická imunoterapie alergenem – dlouhodobé podávání upraveného alergenu v subkutánní nebo sublinguální formě, která je schopna zvrátit přirozený průběh onemocnění

 

Volně prodejné přípravky proti pylové alergii

 • K očištění nosních cest a jejich uvolnění je vhodné používat mořskou vodu s vyšší koncentrací solí (hypertonickou) nebo mořskou vodu obohacenou o mangan. Jako prevenci můžete zavést pravidelnou nosní hygienu pomocí izotonického solného roztoku.
 • Aby alergeny nepronikly na sliznice, můžete používat speciální mast, která se aplikuje do okolí nosu nebo na obočí.
 • Mechanicky před alergeny ochrání respirátor FFP2.
 • Vyzkoušet můžete fototerapeutický přístroj na léčbu alergické rýmy.
 • Volně prodejná jsou i běžná antihistaminika II. generace (cetirizin, levocetirizin, loratadin, desloratadin) ve formě tablet. Z antihistaminik k místnímu podání jsou ve volném prodeji oční nebo nosní kapky s účinnou látkou azelastin.
 • Pro krátkodobou úlevu od ucpaného nosu lze použít i běžné léky proti rýmě – ty však neužívejte déle než týden, protože hrozí riziko vzniku tolerance.

 

 

Pylová alergie u dětí/kojence

Pylová alergie u dětí se většinou projeví mezi 3. a 7. rokem, jen vzácně je to dříve. V kojeneckém věku se objevuje spíše atopický ekzém nebo potravinové alergie. U dětí, které mají v kojeneckém věku atopický ekzém, existuje obecně vyšší riziko, že se u nich projeví alergická rýma nebo astma. Astma se naopak může projevovat již v kojeneckém věku, na zúžení dýchacích cest upozorní pískoty při dýchání.

Léčba pylové alergie u dětí by měla probíhat vždy jen po konzultaci s lékařem. V léčbě jsou preferována systémová antihistaminika 2. generace (cetirizin, levocetirizin, loratadin, desloratadin). K intranazální terapii jsou používány kromony, které představují šetrnou, ale málo účinnou alternativu. U dětí od dvou let je pak možné použít i některé intranazální kortikosteroidy.

Alergická onemocnění jsou dědičná a bohužel platí, že pokud jsou alergici oba rodiče, pak má dítě 80% pravděpodobnost, že se u něj určitý typ alergie také projeví. Pro správný vývoj imunity dítěte se považuje kojení minimálně do 6 měsíců, pokud se v rodině vyskytují alergie, je po poradě s lékařem možné podávat hypoantigenní kojenecká mléka (označená HA).

 

Pylová alergie v těhotenství

Pylová alergie je tak rozšířené onemocnění, že se s ní každoročně potýká i velké množství těhotných žen. Alergickým ženám se doporučuje naplánovat otěhotnění tak, aby potřeba soustavné léčby nepřipadala na první trimestr těhotenství. To ovšem není zcela vždy možné. Pokud jste těhotná, nemusíte se ale obávat, že byste se musela trápit s nepříjemnými příznaky celou pylovou sezónu – to by nebylo prospěšné ani pro vás, ani pro miminko. Nespoléhejte však na samoléčbu - v těhotenství užívejte léky proti alergii výhradně po poradě se svým ošetřujícím lékařem. Bezpečnou volbu proti pylové alergii pro nastávající maminky představují roztoky mořské vody, přičemž hypertonické formy mají i uvolňující efekt na nosní sliznici. Dále lze těhotným s pylovou alergií doporučit další nefarmakologické postupy a metody omezení kontaktu s alergeny, které zmiňujeme v tomto článku.

Pokud byla před otěhotněním zahájena specifická alergenová imunoterapie, je možné ji dokončit. Zahajovat ji v těhotenství se však nedoporučuje.

 

 

Další tipy pro zmírnění pylové alergie

 • Větrejte raději až v noci – nejvhodnější doba pro větrání  mezi 23:00 a 4:00.
 • Oblečení a obuv, které jste nosili venku, si po návratu domů svlékněte, ideálně rovnou i přeperte.
 • Po návratu z venku si pokaždé opláchněte obličej.
 • Umývejte si častěji vlasy, pylová zrna v nich snadno ulpívají.
 • V době kvetení a poletování pylů nenechávejte prádlo sušit venku.
 • Často otírejte povrchy v domácnosti vlhkým hadříkem. Pořiďte si vysavač s HEPA filtrem nebo alespoň speciální antialergické sáčky do vysavače.

Zpět na aktuality

Sortiment produktů

Nejprodávanější značkyWobenzym
Centrum
Avene
Bioderma
Walmark