Jak se úpal a úžeh od sebe liší? Není to totéž, ale přesto mají jedno společné – vznikají působením vysokých teplot. Úžeh vzniká působením přímého slunce, úpal působením horka (nevětrané přehřáté místnosti, dopravní prostředky, sauna, tělocvična…)
Úpalem a úžehem jsou nejvíce ohroženy malé děti, lidé nad 65 let a obézní lidé. Přehřátí organismu se ovšem týká i zcela zdravých lidí - hrozí např. při intenzivních sportovních aktivitách v parném počasí i tělocvičně, zejména nedbáme-li na dostatečný pitný režim. Pravděpodobnost přehřátí organismu způsobují také některé léky (léky zužující cévy – vazokonstriktory, léky ke kontrole krevního tlaku, diuretika, antidepresiva, antipsychotika) nebo konzumace alkoholu.
Stav při přehřátí organismu se může rychle zhoršovat až do bezvědomí s křečemi a rozvojem šoku. V tom případě je samozřejmě nutné volat záchrannou službu.
Příčiny a projevy úpalu a úžehu jsou u dětí stejné jako u dospělých – bohužel děti jsou k přehřátí organismu náchylnější, zejména ty nejmenší. Dodržujte proto pečlivě zásady bezpečného pobytu na slunci a na riziko přehřátí nezapomínejte ani v jiných situacích, zejména při cestách v dopravních prostředcích. Pro malé děti může mít přehřátí organismu fatální následky. Nikdy nenechávejte dítě samotné v zaparkovaném autě, i když si chcete jen na chvilku odběhnout. Dbejte také na vhodné oblečení, děti neoblékejte nadbytečně.
Přehřátí organismu rozhodně nepodceňujte – může vést k poškození vitálních orgánů a úmrtí. Abyste se úpalu a úžehu vyhnuli, dodržujte proto následující opatření:
Dbejte na dostatek tekutin – minimálně je třeba vypít 8 sklenic vody denně.
V letních měsících omezte pohyb na přímém slunci, zejména mezi 10-15 hodinou, kdy je záření nejintenzivnější.
Chraňte pokožku pomocí opalovacích přípravků s dostatečným UV faktorem, tj. SPF 30.
Noste vhodné oblečení – volné, z přírodních materiálů, ideálně světlých barev.
Nezapomínejte na pokrývku hlavy a sluneční brýle.
Při delších cestách v autě si dělejte pravidelné přestávky na provětrání, ideálně u klimatizované čerpací stanice. Kojence během přestávky na chvíli „vysvoboďte“ z autosedačky.
Pořiďte si domů větrák nebo klimatizaci.
V parných letních dnech pomůže k ochlazení a osvěžení vlažná sprcha nebo koupel.
Pokud je velké horko, neprovozujte fyzicky náročné aktivity.
Pokud cestujete do zemí s horkým klimatem, dopřejte si pár dnů na aklimatizaci, než se pustíte do náročnějších aktivit.
V horku nepijte alkohol a slazené nápoje.